MENÜ
KÉPHASZNÁLATI LICENCE
Gyógytestnevelés
Gyógytestnevelés
A gyógytestnevelés azokkal a tanulókkal foglalkozik, akik valamilyen egészségügyi (mozgásszervi, vagy belgyógyászati) probléma miatt a hagyományos testnevelési órákon csak részben, vagy egyáltalán nem tudnak részt venni.
Mikor van szükség gyógytestnevelésre?
Gyógytestnevelési órára akkor kerül egy iskoláskorú gyermek, ha
- az iskolaorvos megállapítja a gyógytestnevelés szükségességét,
- ortopéd szakorvos javasolja a gyógytestnevelést.
- a szülő igényli
A terhelhetőség-, illetve a végezhető sporttevékenység szempontjából a tanulót két gyógytestnevelési kategóriába sorolhatja az iskolaorvos:
- II/A kategória
A tanuló részt vehet a testnevelés órán is, de kötelező számára a gyógytestnevelés óra.
- II/B kategória
A tanuló csak a gyógytestnevelési órákon vehet részt, ami kötelező számára.
A beutalt tanulóknak mindaddig kötelező gyógytestnevelési órára járni, amíg az iskolaorvos – saját, vagy szakorvosi vélemény alapján – másképp nem dönt.
A legtöbb óvodát és minden iskolát ellátnak gyógytestnevelő tanáraink, ahol pedig nincs helyben ellátás, valamelyik közeli iskolába járnak át a tanulók gyógytestnevelésre.
A gyógytestnevelés célja
A gyógytestnevelés célja, hogy a tanuló minél előbb olyan egészségi állapotba kerüljön, hogy ismét bekapcsolódhasson az iskolai testnevelési foglalkozásokba.
Cél még továbbá a
- a panaszok csökkentése
- az egészség helyreállítása
- a testi képességek fejlesztése
- a sportolási igény kielégítése.
Kerületünk szakszolgálata ellátja az iskolaérett, óvodáskorú gyermekek gyógytestnevelését is, ahol a foglalkozások fő célja a prevenció.
A tanulók értékelése a gyógytestnevelés órán
A gyógytestnevelésben részt vevő gyermekek, tanulók részére nyújtott ellátásról gyógytestnevelési naplót kell vezetni. A gyógytestnevelésre járó tanuló osztályzatait évközi teljesítménye és érdemjegyei alapján kell megállapítani, amely a testnevelés tantárgy osztályzatába beleszámít.